Name Category of Governor Appointed by Term of    office  (4yrs) ends on  

Committee Membership 16/17 (& Voting Rights Y/N)

Positions of responsibility

Attendance at Meetings 2016/17

Relevant Business interests

Membership of any other Governing Body(education)

Relationships between Governor and School staff

Mrs Marion McBurnie

Foundation Diocese 28/02/2018 FGB - Y  
ADM - Y
CUR - Y
PER - Y  
STR - Y  
PAY - Y 
APP - Y
Chair of FGB
Chair of PER
Chair of PAY
FGB 6/6
ADM 1/1  
CUR 5/6
PER 4/4 
STR 2/2
None None None
Mrs Michelle West-Wiggins Foundation Diocese 30/06/2020 FGB -Y    
FIN - Y   

Chair of FIN Treasurer

FGB 6/6
FIN 4/5

 

 

None None None
Mr Anthony Arscott Foundation Diocese 31/08/2020 FGB - Y    
FIN - Y
Co-Chair - PRE FGB - 4/5
PRE - 5/5

 

None None None
Dr Gillian King Foundation Diocese 30/09/2017 FGB - Y
ADM - Y
CUR - Y
APP - Y
Chair ADM
Chair of CUR
FGB 6/6
ADM - 1/1
CUR 6/6           
None None None
Mr Andrew Taggart Parent Parents 17/11/2018 FGB - Y
PRE - Y
  FGB 4/6
PRE 2/5 
None None None
Mr Alan Stanfield LA Represntative LA 30/09/2017
FGB - Y
FIN - Y
PAY - Y
STR - Y
Vice-Chair  FGB
Chair of STR
FGB 6/6
FIN 5/5
STR 2/2
Governor at Chosen Hill School  None None
Mrs Julia Matson Headteacher FGB As long as in post. FGB - Y
ADM - Y
CUR - Y
FIN - Y    
PAY - Y
PER - Y
SEND - Y
PRE - Y
STR - Y
  FGB 6/6
ADM 1/1
FIN 5/5
PAY 1/1
PER 4/4
STR 2/2
PRE 4/4
SEND 4/4
CUR 6/6

 

None None None
Miss Victoria Cooper Co-opted FGB

Term of Office

2 years

16/9/2017

FGB - Y
SEND -Y
  FGB 1/6
SEND 2/4 
None None None
Mrs Sarah Langley Foundation Diocese

31/08/2020

FGB - Y      SEND - Y 

  FGB - 6/6
SEND - 3/3
None None None
Mr Chris Smith Associate Member FGB

Term of Office

1 year

27/09/2017

FGB - N
PRE - Y
 

PRE 5/5

None None None
Rev Susan Cooke Foundation Diocese

Resignation May 2017

 

FGB - Y
PER - Y
  FGB 4/5
PER 3/3
None None None
Miss Elizabeth James Staff Staff

Resignation     April 2017

FGB - Y
CUR - Y
  FGB 5/6
CUR 4/5
None None None
Rev Ann Morris Ex-Officio Diocese

Retired from post - July 2017

FGB - Y
PAY -Y
PER - Y
APP - Y

  FGB 4/5
PAY 1/1
PER 4/4
None None None
Mr Andrew Sturdy Foundation Diocese Term of Office 30/06/2017 FGB - Y
PRE - Y
Co-Chair - PRE FGB 5/5
PRE 3/4
None None None
Mr Simon Gillings Parent Parents

Resignation June 2017

26/10/2017

FGB - Y  
CUR - Y 
SEND - Y 
STR - Y
Chair of SEND FGB 5/5
CUR 5/5
SEND 3/3     
STR 2/2
None None None

 

Abbreviations

FGB  Full Governing Body                                                                 

FIN  Finance Committee

PER  Personnel Committee

ADM  Admissions Committee

PAY Pay and Performancxe Management Committee

PRE  Premises Committee

CUR  Curriculum Committee

STR  Strategy Committee

SEND  Special Educational Needs and Disability Committee

APP  Appeals Panel